Donis Avdiaj: Lashë Gjermaninë për Shqipërinë, por më injoruan

avdijajFutbollisti i talentuar i Shalkes, Donis Avdiaj, tashmë lojtari më i ri i përfaqësueses së Kosovës, ka reaguar me anë të një statusi në faqen e tij zyrtare në Facebook ku sqaron se pse nuk do të veshë fanellën e Shqipërisë.

Ai bën me dije se braktisi Gjermaninë vetëm për të qënë pjesë e kuqezinjve, por injorimi nga pala shqiptare që prej vitit 2014, e bëri që të vendoste të bëhej pjesë e përfaqësueses së shtetit ku kanë lindur prindërit e tij. Institucionet kosovare kanë treguar një interes të madh për të dhe kjo e ka shtyrë Avdiajn të mos e mendojë dy herë vendimin e tij.

Kliko per me shume info

Statusi i plotë i Avdiajt
“Rrugetimi im drejte majave te futbollit

Fillimisht, pra qysh ne moshen time fare te re, kur isha krejt i njome, deshira ime e zjarrte ishte te luaj futboll. Por deshirat gati rralle harmonizohen me mundesite, neqoftese ti nuk lufton qe ato te behen bashke e jetike… Sidoqofte, une fale zotit qe ma dha kete dhunti, fale prinderve te mi qe me inkurajuan dhe me motivuan qysh ne fillim te karieres, une nuk u ndala dhe me perkushtim pothuajse mbinjerezor arrita te behem ky qe jam, pra, te behem dikushi ne kete vend te bekuem.

LEXO EDHE:  Rrëfimi i rrallë i Igli Tares: Im bir s’do luajë kurrë me Romën…

Futbolli, sic mund ta dini edhe Ju, e siç thone gjermanet eshte ‘TAGES MANSCHAFT’, ku sot mund te jesh ne top forme, e neser mund te mos jesh ai qe ishe deri dje, me ka bere edhe me te forte, e ku edhe sot e kesaj dite po provoj te mbetem ne forme e ku ju siguroj se do ta mbroj me dinjitet statusin e lojtarit profesionist.

Meqenese ne gjeneraten time isha me i perzgjedhuri, kombetarja gjermane per te rinj veç me kishte renditur ne listen e me te mireve, ku per kete kombetare une luajta plot 25 ndeshje, por ne fund i prisha raporte me ta, edhe ate krejt per hir te kombetares shqiptare, ku doja me çdo kusht te luaj per Shqiperine time. Merreni me mend, kur ne vitin 20014 une fitova titullin e lojtarit profesionist, e ku ekipe te njohura me e me renome boterore me dergonin ftesa e oferta nder me te ndryshmet, Shqiperia ime, edhe perkunder interesimit tim qe te luaj per kete kombetare, heshtte dhe nuk me perfillnin fare.

LEXO EDHE:  Klinsmann jep lajmin e keq: Vështirë që Gjermania ta fitojë përsëri Botërorin

Por gjithe keto qe i permenda sipri, lajmi se Kosova ime e shtrenjte, vendi i lindjes se prinderve e i te pareve te mi u pranua ne UEFA dhe ne FIFA, pra kur asaj iu be e mundshme tashme te luaj me kombetaret e botes, per mua dhe familjen time ishte lajmi dhe surpriza me e embel e jetes, sepse tashme isha i sigurt se une do ti bashkangjitem kombetares me te re te botes. Une tash jam ne kontakt me bordin e kombetares, te cilet paraprakisht kishin marre kontakt me prinderit e mi, me udheheqjen e klubit im SCHALLKE po edhe me mua personalisht. I gjithe ky interesim i ketyre njerezve atje, qe une te rreshtohem me djemte tjere te kombetares, per mua ishte nje kenaqesi e pamatshme dhe qellimi im kryesor, sepse Kosova per mua eshte dhe mbetet me i shtrenjti dhe me i dashuri vend. Ju premtoj se kam me dhene maksimunin tim prej lojtari qe kombetarja jone te renditet larte e me larte, e ku jam i bindur se me gjithe keta lojtare qe ka ofruar rreth vetes, ne te ardhmen ka per te korre sukses te medha dhe ka per ta mahnite nje bote me lojen cilesore te saj.
Na prifte e mabara!”

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here