“Dokumentet greke zbulojnë mega vjedhjen e Spiropalit në dogana”

berisha-2016Ish-kryeministri Sali Berisha ka hedhur akuza për ish-drejtoren e Doganave për vjedhje masive gjatë kohës që ajo ishte në këtë post.

“Doganieri Dixhital” i shkruan Berishës se dokumentet e doganës greke tregojnë se Spiropali ka abuzuar gjatë kohës kur ushtronte detyrën.

Kliko per me shume info

STATUSI:

Doganieri dixhital denoncon:

-Vjedhjet e medha te Spiropalit ne dogana, vertetuar nga

-dokumenta te ardhura nga dogana greke

-Doganat e Fierit dhe Tiranes sipas tij kane qene epiqender e ketyre vjedhjeve! sb

“Pershendetje Doktor Berisha.

Abuzimet e drejtoreve te Rames po dalin mbi uje. Javet e fundit nga Greqia ka ardhur ne Drejtorine e Pergjithshme te Doganave informacion mbi abuzimin e bere ne doganat shqiptare ne kohen kur drejtonte Elisa Spiropali.

LEXO EDHE:  “Kthehuni, dhe përballuni me drejtësinë”, Tahiri i bën thirrje ish-shefave të Policisë në arrati

Informacioni i shoqeruar dhe me dokumentacionin perkates verteton abuzimin e bere ne dogana ne vlera prerj qindra mijra e miliona eurosh Ashtu sic ju keni konstatuar dy vite me pare njerez te lidhur me Spiropalin ne bashkepunim dhe me bashkeshortin e saj, kane krijuar kanale per kalim te mallit kontrabande.

Sic del nga informacioni i doganes greke dy kane qene doganat ku eshte abuzuar me shume Fieri dhe Tirana. Ne te dy keto dogana u instaluan si pergjegjesa FRESH-ist, te cilet zbatonin porosite e marra nga Spiropali ose persona te punesuar prej saj ne poste kyce.

LEXO EDHE:  Rama sfidon qytetarin: ”Kujton se nuk ta gjej emrin unë ty, edhe numrin e telefonit po deshe”

Persona anonime qe bashkepunonin me ta kryesisht fierake hapen nipte shetitese dhe fusnin mallra kontrabande.

Me qellim realizimin e kesaj veprimtarie kriminale salles se monitorimit i jepeshin porosi per te mos ushtruar kontroll mbi mjetet te cilat kishin si ngarkese mallra kontrabande qe klasifikoheshi komplet ndryshe nga ato te deklaruara ne dokumentacion.

Kete veprimtari kriminale e pranojne dhe doganiere qe te vendosur para presionit te drejtuesve kane lejuar qe kamionet te kalojne pa kontroll, por tashme do te penalizohen per moskryerje te detyres.

LEXO EDHE:  Reagon Jozefina Topalli: S’kam nevojë për asnjë karrige, dje e premte e zezë për PD-në

Presioni mbi doganieret ka qene i jashtezakonshem dhe ne ndonje rast kur ata tentonin te kryenin si duhet detyren, largoheshin nga puna sic eshte rasti i largimit te nje drejtuesi ne doganen e Kapshtices qe u be i ” bezdishem” me kontrollet e tij.

Nga dogana greke pritet qe te vije informacion dhe per raste te tjera shkeljesh te kryera ne kohen e Spiropalit.”

Kliko per me shume info

1 COMMENT

  1. po per 414 milione Eurot qe vodhe nga kompania CEZ a zbulojne gje dokumentat greke? Mire ne italisht e qose fare ne parlament, po edhe greqishtfoles na dole o vulehumbur?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here