Debatet për kombëtaren, Ansi Agolli: Tifozët u trajtuan në mënyrë çnjerëzore

ansi-agolliKapiteni i kombëtare, Ansi Agolli ka reaguar pas deklaratës së “Tifozëve Kuq e Zi” që do të bojkotojnë ndeshjet e Shqipërisë si në “Elbasan Arena” ashtu edhe në “Loro Borici”.

Agolli e ka cilësuar si të pakuptimtë mënyrën se si u trajtuan tifozët gjatë ndeshjes Shqipëri-Izrael.

Kliko per me shume info

Mbrojtësi i kombëtares foli edhe për humbjen ndaj Izraelit. Agolli shprehet se nuk është aspak i kënaqur për rezultatin e ndeshjes dhe mendon se duhet reflektim nga i gjithë stafi transmeton LajmiFundit.al.

Reagimi i Plotë:

Zakonisht jam i heshtur pas lojëve të kombëtares, sidomos pas humbjeve, pasi mendoj se duhet të ketë reflektim. Sigurisht që asnjë nga ne në fushë, stafi e shikuesit nuk janë të kënaqur me rezultatin e ndeshjes së fundit. Jemi të vetëdijshëm që ka nevojë për punë, nga të gjithë ne, dhe jam i sigurt që do të punojmë që të sjellim paraqitje me te mira në ndeshjet e radhës. Por sikur të mos mjaftonte, situata jashtë fushës së lojës, trajtimi i tifozëve tanë, ka lënë një shije të hidhur për ne si lojtarë.
Në ndeshjen e fundit, u morën masa ekstreme sigurie, e u krijua një tension i tepruar, të cilët e vështirësuan jetën dhe lojën për të gjithë ne. Duket i pakuptimtë trajtimi i ashpër i tifozëve tanë. Ata janë vërtet të mrekullueshëm, siç kanë treguar në të gjitha ndeshjet e kombëtares, me mbeshtetje të zjarrtë dhe korrekte me kundershtarët. Po ashtu, në Evropian, ku alarmet e sigurisë ishin shumë më të lartë, ata u vlerësuan nga të gjitha mediat e huaja si shembull për masivitetin e sjelljen.
I falenderojmë sinqerisht forcat e rendit që kujdesen gjithnjë për sigurinë tonë dhe të tifozëve. Por kujtoj, se kjo siguri nuk mund të bëhet në shkelje të të drejtave themelore të njeriut. Lëvizja e lirë është një prej tyre dhe ndalimi në kufi i tifozëve shqiptarë nga FYROM, është një rast i paprecedent. Asnjë masë sigurie nuk mund ta justifikojë këtë veprim.Urojmë që të mos përsëritet më! Thënë kjo, uroj edhe që tifozët të kthehen në stadium!
Fundja për ata luajmë futboll!!!
#ShqipëriaMbiGjithçka ??

/LajmiFundit.al/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.