Çimkat në mure, si e përgjonte komshiu-komshiun në diktaturë

pergjimiiNë një prej ambienteve të muzeut Bunk’Art 2 në hapësirat kushtuar mënyrës si funksiononte sigurimi i shtetit është treguar përmes shembullit konkret si kryheshin përgjimet nga shtëpia e bashkëpunëtorit të sigurimit te shtëpia e të përgjuarit.
Në mur tregohet sesi vendosej çimka përmes një tubi i cili kishte brenda një mikrofon që regjistronte të gjithë bisedat dhe lëvizjet në shtëpinë e personit që përgjohej.

LEXO EDHE:  S'ju kishte shkuar mendja kurrë, ja çfarë duan meshkujt nga femrat në një lidhje

Nga ana tjetër në shtëpinë e spiunit kjo bisedë regjistrohej me një aparat të posaçëm. Po ashtu përmes një vrime në mur bëheshin edhe filmime e fotografime me një pajisje tjetër të posaçme.

Kliko per me shume info

Për të mos u zbuluar vrimat në mur mikrofonat dhe objektivët kamufloheshin pas panoramave apo objekteve të tjera që ishin të vendosura në murin e shtëpisë së përgjuar. Përveç kësaj në këtë ambient janë dhënë shembuj konkret përgjimesh në ditën që ka vdekur Enver Hoxha.

LEXO EDHE:  “Dua të të bëj të lumtur” i jep lajmin fantastik çiftit, pas 6 vitesh përpjekjeje do të bëhen prindër

Përgjimet janë bërë nëpër shtëpi të ndryshme në Tiranë dhe në disa qeli të burgjeve.

Këto përgjime zbulonin opinionet e kundërshtarëve të regjimit dhe shpesh gëzimin për vdekjen e diktatorit.

Me interes janë edhe përgjimet që u janë bërë diplomatëve para vdekjes së Enver hoxhës që dëshmojnë interesin e Sigurimit të Shtetit për të mësuar opinionin e diplomatëve të huaj për sëmundjen e diktatorit./Shqiptarja

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here