Kryeni marrëdhënie seksuale gjatë ciklit menstual? Duhet ta lexoni patjeter këtë!

seksssPyetjet rreth marrëdhënieve seksuale duket se nuk kanë asnjëherë fund por a është e sigurt të kryesh marrëdhënie seksuale gjatë ciklit menstrual?

Gjinekologia Tara Ford në një intervistë për revistën shëndetësore Health ka shuar të gjitha dyshimet tuaja rreth seksit në ditët e ciklit menstrual.
Ja se çfarë ju duhet të dini :

Ford thotë se kjo gjë është krejtësisht e natyrshme dhe e sigurt për të dy partnerët.

Femra do të përjetojë një kënaqësi ndryshe.

Ndonëse femrat mund të përjetojnë ndjesi të pakëndshme gjatë periodave, kjo nuk mund të thuhet për dëshirën e tyre seksuale. Ajo duket se rritet në ato ditë dhe marrëdhënia seksuale do të jetë mjaft e zjarrtë, transmeton living.

Kjo për shkak se estrogjeni dhe testosterone janë në nivele të ulëta ditën e parë, por në ditën e tretë këto hormone ngrihen ndjeshëm.

Disa hulumtime tregojnë se orgazma mund edhe të lehtësojë dhimbjet menstruale apo ngërçet.

Mos harroni mbrojtjen (metoda contraceptive)

Ju mund të mbeteni shtatzënë edhe në qoftë se kryeni marrëdhënie seksuale gjatë periodave. Besohet se një gjë e tillë nuk mund të ndodhë, por duke qenë se sperma mund të jetojë 3 deri në 5 ditë, pas mbarimit të periodave këto të fundit lehtësisht mund të ngjizen me vezën.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Të mrekullueshëm në seks? Ja ushqimet që ju ndihmojnë

Shumë këshilla vijojnë nga ekspertët e seksit, për të pasur një marrëdhënie ...