Call Center/ Kokëdhima: Ligji vrastar na kapi në befasi, 25 mijë të rinj do të humbasin punën

kokedhimaaSekretari për Reformën Strukturore dhe Emigracionin në Partinë Socialiste, Koço Kokëdhima, bëri thirrje për një lobim të përbashkët të qeverisë dhe opozitës pranë Senatit Italian për bllokimin e vendimit që përcakton se “call center”-at mund të punojnë vetëm në vendet e Bashkimit Europian. Në një status në rrjetin social “Facebook”, Kokëdhima u shpreh se Tirana është kapur në befasi nga ligji i Parlamentit Italian.

Statusi i plotë i Kokëdhimës:

Me ligjin e ri që miratoi Parlamenti Italian, pronarët e “call center”-ave mund të bëjnë biznes vetëm në BE.

Kështu, 25 mijë të rinj e të reja shqiptarë, të punësuar në “call center” do të dalin të papunë. Për kushtet që kemi ne, kjo është një tragjedi. Vitin e ardhshëm ekonomisë tonë dhe këtyre vajzave e djemve do t’u mungojnë rreth 150 milionë dollarë. Në Shqipëri kanë dështuar plotësisht politikat e qeverive të tranzicionit për të ndërtuar një ekonomi reale dhe një treg pune të qëndrueshëm. Ne nuk eksportojmë produktet tona, por thjesht eksportojmë në mënyrë direkte ose indirekte krahë pune.

Më bën përshtypje kapja në befasi e Tiranës nga ky ligj vrastar për ne. Është dashur, që kjo çështje të bëhej e njohur dhe të negociohej qysh në fillim, qysh në nisje të procesit të hartimit të këtij ligji, muaj e ndoshta vite më parë. Bëhet gjithë ky aktivitet me BE, vajtje-ardhje, takime, negociata, konferenca, plane e bisedime. Në krye të gjithë diskutimeve, gjatë gjithë këtij viti, duhet të ishte mbrojtja e punës së këtyre të rinjve e të rejave.

Qeveria dhe opozita duhet të punojnë së bashku. Të lobojnë bashkarisht në Senatin Italian dhe në qarqet politike e diplomatike në BE, me qëllim që të bllokohet kjo fatkeqësi për Shqipërinë.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

One comment

  1. O Koqe Kodhjeri, po ju jani supremacista talleni nga mengjesi ne dark me esmeret se keni kompleks pak me te sbeht dhe ketej kerkoni tju punsojn njerezit esmer, o Koqe Kodhjeri te gjith ju Sicilisted bij bushtrash jeni dhe do mbeteni

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Bllokimi i Vettingut, Donald Lu dhe Vlahutin 50 minuta në zyrën e Nishanit

Presidenti Nishani është takuar sot me ambasadorët Lu dhe Vlahutin. Takimi ka zgjatur rreth ...