Spartak Braho: “Nën hundën” e Prokurorisë përgjohen titullarë të shtetit shqiptar

35
Kliko per me shume info

spartak-brahoShërbimi Informativ Shtetëror përgjon titullarë të institucioneve shtetërore. Deklarata eshte bere nga Kryetari i Komisionit të Sigurisë Kombëtare, Spartak Braho, në tryezën për “Institucionet e Pavarura”,

Braho kërkoi ndryshime ligjore për raportimin e agjencive inteligjente pasi sipas tij SHISH refuzon çdo kontroll parlamentar.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Në konferencën për “Institucionet Parlamentare dhe të pavaruara”, Braho kërkoi ndryshime ligjore për raportimin e Agjencive Inteligjente, pasi sipas tij SHISH, prej më shumë se dy vitesh refuzon çdo kontroll dhe llogaridhënie.

“Ka disa vite që në qeveri qëndron drafti për ngritjen e nënkomisionit parlamentar për kontrollin e organeve të Shërbimit. Nuk e di pse e keni harruar, pse harroni, pse nuk doni ju. Padyshim që jo ti (Meta), por nuk do Kryeministri, Ministri. Duan t’i zgjidhin këto raporte direkt me krerët e shërbimeve speciale duke shmangur dhe kontrollin parlamentar si një mjet mjaft i domosdoshëm. Kanë mbetur jashtë kontrollit parlamentar disa shërbime sekrete. Shërbimi Informativ Shtetëror, por dhe shërbime pranë institucioneve të tjera nuk raportojnë në Kuvend. Ka pasur sinjalizime të forta që ‘nën hundët’ e Prokurorisë janë bërë edhe përgjime për titullarë të institucioneve të tjera, por këto mbeten në kuadrin e hamendjeve dhe lipset të verifikohen. Të vihet edhe ky institucion nën kontrollin parlamentar”, eshte shprehur Spartak Braho.

Kliko per me shume info
SHARE

1 COMMENT

  1. o palaco!po per serverin e tatimeve nuk u nakove per prokurorine, po per paisjen e pergjimit nuk fole por i mbrojte .sot ke fytyre e flet.ti duhet te ishe ne burg per shume poshtersi qe ke bere por dote vije dita edhe ty

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here