Këto janë blindat që SHBA i dhuroi ushtrisë shqiptare

blindattShtetet e Bashkuara të Amerikës do t’i dhurojnë ushtrisë shqiptare 250 automjete të blinduara. Pjesa e parë prej 78 automjetesh pritet të mbërrijë që në muajin Janar.

Njësitë e ushtrisë shqiptare deri më tani, kanë përdorur gjatë misioneve jashtë vendit kryesisht automjete të lehta, ndërsa në rastet e angazhimit në operacione që paraqisnin rrezikshmëri, kanë udhëtuar me automjete të ushtrive aleate.

Në mbështetje të kompletimit të ushtrisë me armatim dhe municion të standardeve të NATO-s, pritet dhe furnizimi me 5 mijë armë automatike dhuratë nga Italia, me një vlerë prej 10 milion eurosh.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

kapobanda-itali

Arrestohet kapobanda shqiptar i malavitës në Lombardi (Emri/Foto)

Financierët e Policisë Tatimore kanë arritur të ndalojnë Oltian Herri, një shqiptar ...