Besart Berisha merr nënshtetësinë e Australisë

besart-bSulmuesi i Melbourne Victory, kosovari Besart Berisha, së shpejti do të pajiset me nënshtetësi të Australisë, kanë njoftuar mediat australiane.

Sipas tyre, Berisha do të bëhet shtetas i Australisë më 26 janar të vitit 2017 për festën “Dita e Australisë”.

Kliko per me shume info

Me pajisjen e Berishës me pasaportë australiane, skuadra e Melbournet do të ketë një vend të lirë për transferimin e një futbollisti të huaj, pasi në kampionatin australian lejohen vetëm pesë të tillë, përcjell Koha Ditore.

Berisha ka pesë vjet që po luan në Australi dhe automatikisht ka fituar të drejtën për të aplikuar për pasaportën australiane. Ai në vitin 2011 u transferua te Brisbane Roar, kurse pjesë e Melbournet është prej vitit 2014. Berisha, 31-vjeçar, vlerësohet ndër sulmuesit më të rrezikshëm në A-League, kurse këtë edicion ka shënuar pesë gola në katër ndeshje të zhvilluara.

Ai ditë më parë ka marrë lejen nga FIFA për të luajtur për Përfaqësuesen e Kosovës, kurse vitin tjetër pritet t’i bashkohet ekipit. Berisha më herët ka qenë pjesë e Kombëtares së Shqipërisë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.