BBC: Boom-i i kanabisit shqiptar, shumë fshatra varen nga “ari i gjelbër”

bbc-kanabisiShqipëria konsiderohet nga BBC, si prodhuesi më i madh i kanabisit në Europë. Gjigandi britanik e etiketon kështu vendin tonë në një reportazh që do të transmetohet të enjten në kanalet e medias më të madhe publike të Britanisë së Madhe.

Reportazhi titullohet “Boom-i i kanabisit shqiptar”. Fshatra të tërë jetojnë me të ardhurat nga kultivimi i “Arit të Gjelbër” – thuhet në reportazh.

Qeveria shqiptare po përpiqet të shkatërrojë këtë industri, duke shkatërruar plantacionet. Por tregtia e drogës u përhap që në fund të viteve ’90 nga grupet kriminale dhe u shtri në të gjithë vendin e vogël ballkanik.

Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

valbona-berisha

Ja kush është gruaja shqiptare që iu bashkua ISIS-it bashkë me djalin 3-vjecar

Nga shtëpiake me tre fëmijë në një ushtare të ISIS. Është ky ...