Balenat i sjell uji në breg, e pabesueshme çfarë u gjet në barkun e tyre (Foto)

balenat-ngodhinNjë ndër kafshët që cilësohet në rrezik zhdukje, janë balenat grabitqare.

Me një gjatësi rreth 20 metra dhe me dhëmbë të mëdhenj, dy nga këto balena janë gjetura në ngordhura në breg të detit. Shkencëtarët e shfrytëzuan këtë ngjarje tragjike të ndodhur në Gjermani për të gjetur shkakun e fatit të tyre të trishtë.

Ajo që tronditi shkencëtarët, ishte ajo që ndodhej brenda tyre.

Mendohet se shkaku i ngordhjes së tyre janë plehrat plastikë së bashku me një rrjetë shumë të madhe që ndodheshin në sistemin tretës.

 

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Këto simptomat e ‘padukshme’ mos i anashkaloni, vuani nga kanceri në stomak

Sëmundja e kancerit të stomakut, shfaqet ngadalë dhe në heshtje. Ajo mësohet ...