Kina prezanton super-avionin ushtarak që nuk kapet nga radarët

avioni-kinaaNe garen e armatimit Kina nuk mbetet pas. Ushtria kineze ka zbuluar prodhimin e avionit të parë që arrin t’i shpëtojë vëzhgimit dhe ndjekjes së radarëve.

Avioni besohet se është një kopje e atij amerikan F-22, ose te pakten keshtu duket ne aspektin vizual.

Mjeti ushtarak fluturoi në qiell në qytetin jugor Zhuhai, në provincën Guangdong, avioni i tipi J-20 ka demonstruar forcën e tij. Analistët ushtarakë thanë se është ende herët të thuhet nëse aftësitë e avionit kinez janë në përputhje me atë amerikan F-22.

Me zhvillimin e kësaj teknologjie, gjiganti aziatik i afrohet prodhimeve amerikane në fushën e mbrojtjes. Ende nuk dihen shumë detaje të tjera.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Këto janë 7 planetet e reja që u zbuluan së fundi

NASA ka bërë të ditur se astronomët kanë zbuluar një sistem të ...