Kina prezanton super-avionin ushtarak që nuk kapet nga radarët

4
Kliko per me shume info

avioni-kinaaNe garen e armatimit Kina nuk mbetet pas. Ushtria kineze ka zbuluar prodhimin e avionit të parë që arrin t’i shpëtojë vëzhgimit dhe ndjekjes së radarëve.

Avioni besohet se është një kopje e atij amerikan F-22, ose te pakten keshtu duket ne aspektin vizual.

Mjeti ushtarak fluturoi në qiell në qytetin jugor Zhuhai, në provincën Guangdong, avioni i tipi J-20 ka demonstruar forcën e tij. Analistët ushtarakë thanë se është ende herët të thuhet nëse aftësitë e avionit kinez janë në përputhje me atë amerikan F-22.

Me zhvillimin e kësaj teknologjie, gjiganti aziatik i afrohet prodhimeve amerikane në fushën e mbrojtjes. Ende nuk dihen shumë detaje të tjera.

Kliko per me shume info
Kliko per me shume info
Kliko per me shume info
SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here