Athina nën masa të larta sigurie, Obama nuk pritet nga Presidenti

obamaaPresidenti i SHBA-së Barak Obama ka nisur në Athinë vizitën e tij dy ditore. Me një fytyrë të qeshur ka zbritur nga ‘Air Force One’, i ruajtur nën masat sigurie të papara, kur avioni i tij u ul në 10:30 në aeroportin Eleftherios Venizelos.

Siç shkruan “Protothema”, Presidenti në largim i SHBA-së përshëndeti kontingjentin e nderit, ministrin e Mbrojtjes, Panos Blazing dhe shefin e Mbrojtjes, Admiral Evangelos Apostolakis të cilët kishin dalë në aeroport ta prisnin mikun e Greqisë.

Por mediat kanë nënvizuar faktin se ishte ministri i Mbrojtjes që priti Obamën dhe jo kryeministri Aleksis Tsipras dhe Presidenti grek Prokopis Pavlopoulos.

Burime qeveritare thane për “Protothema” se kjo ka ndodhur për shkak se vizita dyditore e zotit Obama nuk është zyrtare që ne aeroport të dilte Presidenti i Republikës, por thjesht një vizitë pune.

Autokolona e Obamës direkt pas formaliteteve të para iu drejtua hotelit Asteras Vuliameni. Masat e sigurisë shkruajnë mediat greke janë të paprecedenta. Komandot amerikanë ishin në çdo pjesë të aeroportit.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

One comment

  1. Po genjeni shume
    U takua me President in

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Dëshmia/ Gjenerali serb i akuzuar për krime lufte: Mbrojta jetën e 15 mijë shqiptarëve

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë së Serbisë, Lubisha Dikoviq, më ...