Alarmohet Polonia, lëkundje sizmike ne një minierë, 2 të vdekur

poloniNjë ngjarje alarmante u regjistrua në Poloni, teksa një minierë të madhe bakri u ‘’shkund’’ nga një lëvizje e fortë sizmike. Ngjarja mendohet të ketë ndodhur mbrëmjen e shkuar. Lajmin e bën me dije grupi KGHM.

“Dy trupa të pajetë janë gjetur në zonën e prekur ndërsa vijojnë kërkimet”, tha për median një zëdhënëse e KGHM-së, Anna Osadczuk. Ndërkohë, pesë minatorë të plagosur u drejtuan në qendrat spitalore, ndërsa janë jashtë rrezikut për jetën.

Sakaq, epiqendra e tërmetit u regjistrua në një thellësi rreth 1.500 metra ne minierën Rudna në Polkoëice në Silesia (jugperëndim), një nga minierat më të mëdha të bakrit në botë. Miniera numëron 11 puse rreth një kilometër të thellë. Prodhimi vjetor përllogaritet rreth 12 milionë ton mineral dhe miniera ka të punësuar më shumë se 4.400 persona.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Trump ‘’shokon’’, përjashton BBC e CNN nga konferenca në Shtëpinë e Bardhë

Një ngjarje  shokuese ka ndodhur në SHBA, pikërisht në Shtëpinë e Bardhë, ...