Alarmohet Polonia, lëkundje sizmike ne një minierë, 2 të vdekur

3
Kliko per me shume info

poloniNjë ngjarje alarmante u regjistrua në Poloni, teksa një minierë të madhe bakri u ‘’shkund’’ nga një lëvizje e fortë sizmike. Ngjarja mendohet të ketë ndodhur mbrëmjen e shkuar. Lajmin e bën me dije grupi KGHM.

“Dy trupa të pajetë janë gjetur në zonën e prekur ndërsa vijojnë kërkimet”, tha për median një zëdhënëse e KGHM-së, Anna Osadczuk. Ndërkohë, pesë minatorë të plagosur u drejtuan në qendrat spitalore, ndërsa janë jashtë rrezikut për jetën.

Sakaq, epiqendra e tërmetit u regjistrua në një thellësi rreth 1.500 metra ne minierën Rudna në Polkoëice në Silesia (jugperëndim), një nga minierat më të mëdha të bakrit në botë. Miniera numëron 11 puse rreth një kilometër të thellë. Prodhimi vjetor përllogaritet rreth 12 milionë ton mineral dhe miniera ka të punësuar më shumë se 4.400 persona.

Kliko per me shume info
Kliko per me shume info
Kliko per me shume info
SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here