Alarmi “ESTOFEX”: Moti do të përkeqësohet në Shqipëri, priten tornado

moti-evropeESTOFEX parashikon përkeqësim të motit në të gjithë Evropën, që pritet të goditet nga reshje të shumta edhe gjatë ditëve në vijim.

Agjencia Europiane e Parashikimit të Stuhive shkruan se shtetet më të rrezikuara në Ballkan janë Shqipëria dhe Greqia duke i përfshirë në shkallën e rrezikshmërisë “Kategoria 2”.

Kjo agjenci parashikon reshje të dendura shiu, erëra të forta, breshër në disa zona dhe tornado. Reshjet e orëve të fundit kanë shkaktuar mjaft probleme në qytete të ndryshme të Shqipërisë.

Zonat më të prekura janë Tirana, Durrësi, Fushë-Kruja e Vlora shkruan LajmiFundit.al. Një situatë e tillë po ndodh edhe në Kosovë ku disa qytete si Prishtina dhe Gjakova janë përmbytur./LajmiFundit.al/

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Policia bën kallëzim penal për Lulzim Bashën, bëri thirrje për dhunë në protestë

Policia e Tiranës ka proceduar penalisht, Kryetarin e Partisë Demokrate, Lulzim Basha ...