Alarmohen shkencëtarët: Dicka e çuditshme po ndodh në Arktik

akujShkencëtaret janë mjaft të shqetësuar në lidhje me një fenomen të çuditshëm që po ndodh në akujt e Arktikut.

Ngrohja globale ka dhënë efekte shqetësuese në Polin e Veriut, ku shkencëtarët shprehen se temperaturat shumë të larta po ndalojnë formimin e akujve në këtë zonë raporton LajmiFundit.al.

Sipas shkencëtarëve gjatë viteve të mëparshme, në fund të tetorit dielli humbet fuqinë e tij në këtë zonë dhe kjo gjë shërben për formimin e akujve të cilët fillojnë të shkrijnë më pas në pranverë.

Por kjo gjë nuk ka ndodhur këtë vit. “Independent” shkruan se temperaturat e larta të detit po ndalojnë formimin e akujve.

Sipas shkencëtarëve kjo gjë nuk ka ndodhur kurrë më parë dhe temperaturat janë rreth 20 gradë më të larta se vitet e mëparshme./LajmiFundit.al/

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Muaji i parë i Trumpit ka kaluar me “dhimbje”

Nga 24 dekretet presidenciale që Trump ka nënshkruar në muajin e parë, ...