I hodhi salcë në kokë Lindita Nikollës, aktivistja lirohet pas 10 orësh

Kliko per me shume info

studentja-nikollaAktivistja që leu me salcë ministren e arsimit Lindita Nikolla, është liruar pas më shumë se 10 orësh në ambientet e komisariatit numër 1.

Në mbështetje të aktivistes Mirela Kuro, para komisariatit kanë qëndruar dhjetëra aktivistë, pedagogë, studentë e qytetarë të cilët kanë kërkuar lirimin e saj, pasi sipas tyre, ndalimi është i padrejtë.

Kliko per me shume info

Në ditën ndërkombëtare të studentëve, aktivistja Mirela Ruko i hodhi salcë të kuqe në kokë ministres Lindita Nikolla, në shenjë proteste ndaj reformës në arsimin e lartë duke kërkuar dorëheqjen e saj.

“Pak momente më parë, pas mbajtjes së padrejtë për më tepër se 10 orë në ambientet e komisariatit nr.1, dhe po kaq orë qëndresë nga studentë, aktivistë e qytetarë, më në fund aktivistja Mirela Ruko u lirua.

Ju falënderojmë të gjithëve për mbështetjen dhe solidaritetin! Rezistenca do të vazhdojë, edhe më e fortë! Pushtetarët nuk kanë parë gjë akoma!
Për Universitetin, Për Shoqërinë!”, thuhet në faqen në Facebook të lëvizjes ‘Për Universitetin’.

Kliko per me shume info
Kliko per me shume info
SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here