E papritur, Kushtetuesja pezullon “Vetting-un”, ngec “Drejtësia”!

drejtesia15Gjykata Kushtetuese ka pezulluar ligjin e Vetting -ut të gjyqtarëve dhe prokurorëve, një nga 7 ligjet funksionale për zbatimin e Reformës në Drejtësi.

Vendimi u mor gjatë mbledhjes së gjyqtarëve dhe Gjykata do t’i drejtohet Komisionit të Venecias për vendimin e saj përfundimtar.

Ky ligj u miratua në Kuvend vetëm me votat e Mazhorancës.

Ankimimi në Kushtetuese për Vetting -un u bë nga Partia Demokratike, sipas së cilës ligji ishte ndryshuar dhe në Kuvend nuk kishte shkuar drafti i rënë dakord.

Partia Demokratike kërkoi nga gjykata që ligji i Vetting -ut të shpallej antikushtetues.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Rama kujton 4 të vrarët e “21 Janarit”: U vranë nga pushkët e pushtetit

Me rastin e protestës së organizuar sot nga Partia Demokratike, kryeministri Edi ...