Zbulohet pas shumë shekujsh varri origjinal i Jezu Krishtit

6
Kliko per me shume info

a-vdiq-jezusi-ne-kryqShkencëtarët që prej kohësh po kërkojnë për atë që besohet të jetë vendi i prehjes së Jezu Krishtit, kanë zbuluar varrin e tij origjinal, për herë të parë në shekuj.

Varri, brenda Kishës të Shenjtë në qytetin e vjetër të Jerusalemit në Izrael, ka qenë i mbuluar me mermer shekuj më parë duke e bërë shumë të vështirë gjetjen e tij.

Por tani arkeologët kanë hequr pllakat dhe ekspozuan varrin origjinal të gdhendur me gurë, ku besohet të jetë qenë varrosur Krisht. Ata po kryejnë teste të mëtejshme për të zbuluar më shumë se ku dhe se si ai u varros, sipas National Geographic.

Kliko per me shume info
Kliko per me shume info
Kliko per me shume info
SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here