Këto shenja paralajmërojnë ulçerën e stomakut, mos i anashkaloni!

stomach-cancer_1471160463-6025999Ulcera është një lezion i mukozës/cipës gastrike.

Shkaqet kryesore të sëmundjes ulceroze janë dy: infektimi nga bakteri helikobakter-pylori dhe përdorimi apo abuzimi me barnat antiinflamatore josteroidiene (AIJS), si për shembull aspirina.

Megjithëse një pjesë e madhe e popullsisë është e infektuar nga ky bakteri, ulcera nuk shfaqet tek të gjithë.

Ja cilat janë disa nga simptomat e ulcerës në stomak:

Dhimbje në stomak

Probleme me tretjen

Mungesë oreksi

Të përziera

Fryrje barku

Çngjyrosje të jashtëqitjes

Të vjella me gjak

Djegie në stomak

Intolerancë ndaj ushqimeve me yndyrë

Rënie në peshë në mënyrë të pashpjegueshme.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Gruaja e paftuar i hyn në emision LIVE, mes lotësh tregon arsyen

Moderatori shqiptar nga Kosova Shpëtim Desku është përballur me një të papritur ...