Shkencëtarët: Ja pse zhduken avionët dhe anijet në Trekëndëshin e Bermudës

trekendeshibermudesShkencëtarët duhet të zgjidhin misterin e Trekëndëshit të Bermudës, vendi mistik rreth 500 km katrorë, që ndodhet në oqeanin Atlantik, i famshëm për zhdukjen e qindra avionëve dhe anijeve.

Faji duket se është i reve gjashtëkëndore që krijojnë ‘bomba ajri’ me shpejtësi deri ne 270km/orë, të afta të marrin me vete çdo gjë.

Shkencëtari Steve Miller, meteorolog i Colorado University, është marrë shumë me studimin për formacionet e veçanta të këtyre reve, në zonën e Bermudës dhe është i bindur që faji i misterit të Trekëndëshit janë pikërisht ato.

Miller ka analizuar formacionet e erërave të kësaj zone duke përdorur radar satelitor.

Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

seksss

Studimi që do t’ju habisë, ja si arrihet orgazma me ndihmën e çorapeve

A keni menduar ndonjëherë se mbajtja apo jo e çorapeve kur bëni ...