Torturohej nga ISIS, 10- vjeçarja falenderon shpëtuesit e saj: ”Më lejoni t’ju puth këmbët.”

UntitledPrej ditësh në duart e luftëtarëve të ISIS, 10-vjeçarja arriti të mbietonte pa ushqim dhe ujë bashkë më nënën e saj. Në një betejë të ashpër për për të çliruar Mosulin nga kthetrat e luftëtarëve të ISIS, pre e ISIS mbetët Aysha e vogël dhe nëna saj. Fatmirësisht pas tre ditësh vuajtja e e tyre përfundoi kur trupat irakian erdhën në ndihmë. Sipas daily mail, vajza mezi mbajti lotët dhe falënderoi shpëtimtarët e saj duke ofruar t’ju puthte edhe këmbët. Fshati i saj i quajtur Kafer, 18 milje larg qytetit të Mosulit në Irak, ka qenë nën kontrollin e fanatikëve islamistë që në 2014.

LEXO EDHE:  Terror në Francë, plagoset polici, vritet një prej pengjeve në supermarket

Mësohet se te enjten, pas shumë ditësh luftimesh të ashpra dhe sulmesh ajrore, lufta përfundoi me sukses. Duke shtrënguar biskotat dhe shishen e ujit që i kishin dhënë ushtarët, 10-vjeçarja falënderoi shpëtuesit e saj duke i thënë: “Ju jam kaq mirënjohëse. Unë mendova se nuk do vinit kurrë. Unë dhe nëna ime kemi ndenjur tre ditë pa ushqim dhe ujë, babain tim e vranë terroristët. Luftëtarët e ISIS kanë marrë shumë fëmijë nga fshati im, nuk e di se çfarë bëhet me to, disa prej tyre kanë vdekur. Faleminderit, faleminderit, më lejoni t’ju puth këmbët.”

LEXO EDHE:  Marrëdhëniet ndërkombëtare të Rusisë në krize? Shtete të tjera largojnë diplomatët rus

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here