Realizohet fotografia e parë e Tokës nga hapësira, shikoni si duket!

tokaaSot ka me qindra fotografi të Tokës të bëra nga hapësira.

Prej satelitëve të NASA-së që monitorojnë akullin në Arktik e deri tek astronautët që bëjnë fotografi të Dritave Veriore, mënyra se si duket planeti ynë nga lart është një pamje e njohur për ne.

Por 70 vjet më parë ishte një histori krejt tjetër, deri më 1946 kur bota pa për herë të parë atë se si Toka duket nga hapësira, transmeton Gazeta Express.

Fotografia ishte bërë më 24 tetor 1946 duke përdorur një raketë V-2. Kamera ishte vendosur në një raketë të Ushtrisë Amerikane dhe ishte lëshuar nga Nju Meksiko.

Kjo ishte fotografia e parë e Tokës nga hapësira:

Kjo është fotografia e parë e Tokës nga hapësira (Foto)

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

I ofron mijëra dollarë për t’i blerë qenin, por përgjigja e të pastrehut është prekëse

Një djalë i ri ka bërë një eksperiment social. I riu ka ...