Vazhdon paniku, 70 lëkundje toke në Itali

Kliko per me shume info

termete-italiItalia qendrore vazhdon të dridhet, ndërkohë që nuk kanë përfunduar ende lëkundjet e tokës, të cilat një natë më parë kanë futur Umbrian dhe Marken, në të njëjtin panik të 24 gushtit.

Pas dy goditjeve të forta të mbrëmjes se të mërkurës, përkatësisht me magnitudë 5.4 dhe 5.9 të shkalles Rihter, sizmologët kanë regjistruar edhe 70 lëvizje të tjera më të lehta, ndërsa mëngjesin e te enjtes është shënuar një goditje me magnitudë 4.4 në zonën mes Marches dhe Umbrias.

Kliko per me shume info

Dëme të shumta por fatmirësisht pak janë të plagosurit, deri tani disa dhjetëra persona, ndërsa është raportuar një viktime si pasoje e një infarkti pas tërmetit.

Sipas mediave italiane, vetëm në Ussita janë dëmtuar 80% e shtëpive, ndërsa sipas mbrojtjes civile, 3000 persona kanë mbetur të pastrehë si pasoje e dëmeve të mëdha në ndërtesa.

Gjendja e emergjencës është vendosur në të gjitha zonat e prekura nga tërmeti, ndërkohë që Këshilli i Ministrave akordoi edhe një fond prej 40 milionë eurosh për mbrojtjen civile më shumë, që i shtohet 50 milionë euro të parashikuar në raste katastrofash natyrore.

Kryeministri italian, Mateo Renzi deklaroi se rindërtimi do të kryhet me ritme të shpejta dhe tha se te pastrehët nuk do të flenë ne çadra në këtë kohë të ftohtë, por në hotele

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.