Toka vijon të dridhet, ekspertët japin alarmin: Pritet tërmet i fuqishëm!

Kliko per me shume info

termeteeGreqia vijon të lëkundet nga tërmetet e njëpasnjëshme. Lëkundjet e fuqishme kanë prekur dhe Shqipërinë, kryesisht jugun e vendit, duke mbërritur deri në Tiranë.

Situata është tepër shqetësuese, teksa banorët kanë kaluar natën jashtë nga frika. Ndërsa koma më të frikshme e bëjnë ekspertët, të cilët japin alarmin e një tërmeti të fuqishëm dhe me pasoja të rënda.

Kliko per me shume info

Ekspertët thonë se aktiviteti sizmik në zonën e Ballkanit po ç’tensionohet gradualisht, por ende ngurrojnë të përjashtojnë krejtësisht mundësinë e një tërmeti të fuqishëm.

Kreu i Shërbimit Kombëtar antisizmik në Greqi, Eftimios Lekas, deklaroi se nga tërmeti i të shtunës janë shënuar më shumë se 200 lëkundje metasizmike, disa prej të cilave me magnitudë të lartë.

Një tjetër sizmolog i njohur grek, Kostas Papazahos, vërejti se zona e stimuluar është shumë më e madhe në raport me 5,3 ballët e tërmetit të së shtunës. Sipas tij, “kjo do të thotë që potencialisht, kjo vatër mund të japë një tërmet më të madh”.

Kliko per me shume info
Kliko per me shume info
SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here