Tërmet i fortë 6.6 ballë në Italinë Qendrore, shemben ndërtesa e katedrale

termeti-italiaTri tërmete kanë rënë në Itali gjatë 24 orëve të fundit. Raportohet për shembjen e një kishe në Tolentino. Të paktën dy persona janë nxjerrë nga banesat e shembura. Në Norcia është shembur një katedrale.
Tërmeti shkatërrimtar i gushtit ishte me një fuqi prej 6.0 ballësh. Tërmeti i ri ka ngjallur frikë tek njerëz.
katedrale
I fundit dhe më i forti 6.6 ballë ka rënë 10 km nga Preci, në Umbria të Italisë rreth orës 07.00 të mëngjesit të dielën. Tërmeti tjetër 4.5 ballë ka rënë 10 kilometër nga Norcia, Umbria mbrëmjen e të shtunës.

Ndërsa i pari në tri ditët e fundit ka qënë 5.8 ballë dhe ka rënë dy ditë më parë 10 km nga Uscita, Sicili.

Kliko per me shume info

termeti-italiLëkundje e fortë tërmeti në Italinë Qendrore.

Sipas raportimeve te fundit një tërmet me fuqi prej 6.6 ballësh, më i larti i regjistruar ditët e fundit ka ndodhur diten e sotme.

Mediat vendase bejne me dije se epiqendra e tërmetit është regjistruar në provincën e Rietit, ndërsa lëkundjet janë ndjerë edhe në Romë.

Zona qendrore e vendit u godit edhe pak kohë më parë nga tërmete të fuqishme duke lënë më shumë se 200 viktima, kryesisht në Amatriçe.

Lexo edhe: Tërmeti i fortë godet prapë Italinë, nis verifikimi i dëmeve

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.