Vijon paniku, tërmeti i fuqishëm godet ishullin grek, mbyllet gjithë administrata

termeteeTërmet me intensitet prej 4,3 ballë sipas shkallës së Riterit është regjistruar sot në mëngjes në ishullin Samos në Detin Egje.

Sipas Institutit sizmologjik në Athinë, epiqendra e tërmetit është lokalizuar 17 kilometra në verilindje të ishullit, në thellësi prej dhjetë kilometrave.

Kliko per me shume info

Nuk ka informacione për viktima eventuale apo dëme të shkaktuara materiale. Ndërkohë, tërmet me intensitet prej 4,3 ballë sipas shkallës së Riterit, mbrëmë e goditi qytetin Janinë në Greqinë veriperëndimore.

Shkencëtarët janë të ndarë në mendime nëse tërmeti prej 5,3 shkallë, i cili të shtunën u regjistrua në rajon, ka qenë kryesori, duke marrë parasysh se pas tij janë regjistruar qindra tërmete më të vogla në rajonin e Epirit.

Për shkak të aktivitetit seizmik, shkollat, universitetet dhe shërbimet administrative në Janinë sot nuk do të punojnë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.