Studimi tregon, femrat në trafik banale dhe të tmerrshme, ndërsa meshkujt…

UntitledNjë studim kohët e fundit është fokusuar tek sjellja e femrave në trafik dhe e meshkujve. Sipas tyre, femrat gjatë trafikur janë shumë të pasjellshme dhe se ato kanë përqindje më të lartë për të humbur gjakftohtësinë kur janë në timon.
Studiuesit thonë se gratë kanë një instikt të quajtur “sistemi i paralajmërimit të hershëm” i cili lidhte me ndjenjën e paraardhësve tanë për rrezikun dhe kërcënimin.
Të dhënat e fundit hedhin poshtë faktet e mëparshme që tregonin së burrat humbisnin më shpejtë durimin dhe përfshiheshin më shpejtë nga inati në rrugë.
Studimi u zhvillua nga prodhuesi i makinave Hyundai dhe përfshiu gati 1 mijë shoferë në Mbretërinë e Bashkuar.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Keni menduar se është aktrim? Në këto filma aktorët kanë kryer marrëdhënie në të vërtetë

Nëpër filma jemi mësuar të shohim skena të nxehta, por gjithmonë jemi ...