Stresi edhe vdekjeprurës, ja zbulimi tronditës i mjekësisë

UntitledNjë ndër problemet e njerëzzve është dhe stresi. Jo vetëm që ky ua rrënon shëndetin emndor njeriut, por thuhet nga studimet se njerëzit me nivele të larta të stresit janë më të prirë të vdesin nga kanceri. Pas analizimit të të dhënave të më shumë se 15,000 britanikëve, hulumtuesit kanë zbuluar se meshkujt me çrregullime të shqetësimit ishin dyfish më të prirë të vdesin nga kanceri, krahas atyre që nuk kishin probleme të njëjta. Pra, stresi i vazhdueshëm është duke ua rritur rrezikun e kancerit. Kjo mund të jetë për shkak se nivelet e larta të hormonit të stresit siç është kortizoli, mund të jenë duke e penguar aftësinë e qelizave për riparimin e ADN-së së dëmtuar, duke u japë mundësi qelizave kanceroze të formohen.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Shoferi kryen 3 shkelje njëherësh, nuk gjobitet, s’do ta besoni kush është autori

Tashmë çdo ditë shoferët hasin me shkelje nga më të ndryshmet, por ...