Skandali seksual, vjehrra e gruas së ngacmuar nga gjyqtari tregon sherrin e pronësisë: Nusja më rrahu

Video-skandali qe tronditi mbremjen e djeshme opinionin publik, ku Kryetari i Gjykatës së Gjirokastrës Guximtar Baçi i kerkoi favore seksuale një gruaje, për të ndërhyrë në këmbim të një vendimi gjyqësor. Rasti eshte bere publik edhe ne emisionin E diela Shqiptare disa muaj me pare ku jane perballur palet ne konflikt pronesie ne rubriken e Eni Cobanit.

Kjo ceshtje ka një zanafillë që përkon me një konflikt prone në Gjirokastër. Gruaja që ka denoncuar Kryetarin e Gjykatës së Lartë ndodhej në një proces gjyqësor me ish-vjehrrën e saj. Emisioni “Shihemi në gjyq” i Eni Çobanit dhe Ardit Gjebreas ka qënë i pari që e ka publikuar këtë histori duke u përpjekur të ndërmjetësojë palët, nisur nga deklaratat e ish-vjehrrës se gruas 40 vjeçare, se ajo ka ngelur pa banesë.

Në emision janë shfaqur zonja Merushe dhe kushëriri i saj, Imeri. Ky i fundit thotë se e ka të pamundur të kujdeset për Merushen, pasi prej 30 muajsh ajo ka ngelur në mes të katër rrugëve. Imeri pretendon se Merushja ndonëse ka një banesë të madh, një ndërtesë me tre kate që e ka ngritur me shumë sakrifica, ajo ende jeton me të.

Kliko per me shume info

Merushja rrëfen e emocionuar se ndonëse ka një pronë të madhe, ajo është e detyruar të flejë në garazh. SHkak ka qene fakti se ish-nusja e djalit, (denoncuesja e emisionit investigativ Stop) ia ka marrë banesën me një vendim të papritur, të marrë brenda ditës, të gjykatës së apelit, ndonëse Merushja i kishte fituar gjyqet e shkallës së parë dhe shkallës së dytë.

Gruaja e moshuar tregon se si nusja me pretendimin për tu zhvendosur nga Gjirokastra në Tiranë, kërkonte të shiste banesën që ajo e kishte ngritur me paratë e saj. Djali dhe nusja sipas të moshuarës, kishin marrë kredi në bankë por nuk paguanin, duke rrezikuar sekuestrimin e shtëpisë nga banka.

Për të kërkuar zgjidhjen e situatën Merushja iu drejtua Prokurorisë, por pas kësaj nusja nisi ta dhunonte vjehrrën dhe akuzonte burrin për dhunë. Ndonëse e moshuara iu drejtua gjyqit, krejt papritur nusja fitoi të drejtën për të ndenjur në banesë me një vendim të Gjykatës së Apelit.

“Kam tridhjetë muaj që jam nëpër gjyqe. I kam fituar gjyqet në shkallë të parë, shkallë të dytë. Kam marrë dhe vendim për ta nxjerrë jashtë nusen e djalit. Dhe në kohën kur do të merrte vendimin për të dalë jashtë, vajti më hapi gjyq në apel dhe brenda ditës u bë gjyqi. Nuk më pyeti njeri mua, më lanë përjashta.”

Për më tepër detaje nga historia, shihni videon. Në minutin 06:15 dëgjohet ish-vjehrra teksa rrëfen problemin me ish-nusen.

2 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.