Shqiptari ndalon sulmin terrorist në SHBA, u përlesh me pilotin

Kliko per me shume info

sulm-shbaArian Prevalla luftoi në ajër për kontrollin e avionit me studentin nga Jordania, dhe i mbijetoi rrëzimit. Kështu shkruan gazeta shqiptare në Amerikë, `Illyria”.

Sipas kësaj media, FBI është duke hetuar një rast të mundshëm terrorizmi në East Hartford, Connecticut, ku një avion i vogël u rrëzua dje, afër një uzine me rëndësi të madhe ushtarake.

Kliko per me shume info

Në pamje të parë dukej si një aksident, por një nga dy drejtuesit e avionit të rrëzuar, që arriti të mbijetojë ka thënë se rrëzimi kishte qenë i qëllimshëm.

Arian Prevalla, shqiptaro-amerikani, që drejton një shkollë të pilotimit, në SHBA, luftoi për të marrë në dorë kontrollin e avionit, kur studenti i tij me origjinë nga Jordania, refuzoi në mes të fluturimit që të ndiqte itenerarin e planifikuar.

Avioni u rrëzua pranë Uzinës “Pratt & Whitney” që prodhon motorë avionësh, disa prej të cilëve për ushtrinë amerikane. Siç bën të ditur gazeta shqiptaro-amerikane, “Illyria”, në New York, Uzina numërohet si një pikë me rëndësi strategjike për sigurinë kombëtare amerikane.

Afërsia me uzinën nxiti menjëherë interesin e FBI-së, ndërsa tregimi i instruktorit shqiptar ka sjellë fillimin e një hetimi urgjent. Agjentët federal kanë kontrolluar apartamentin në Illinois, të studentit jordanez, po nuk kanë bërë ndonjë njoftim deri tani.

Avioni goditi një nga shtyllat dhe telat e elektrikut duke marrë flakë. Nga rrëzimi mbeti i vdekur student 28-vjeçar. Për shkak të përplasjes, një pjesë e zonës përreth humbi furnizimin me energji elektrike.

Guvernatori Dannel P. Malloy ka paralajmëruar që publiku të mos hidhet në përfundime pa mbaruar hetimi për incidentin.

Prevalla, i cili e ka hapur shkollën e pilotimit, në 2006, në Hartford, Connecticut, është edhe President i Akademisë Amerikane të Fluturimit. Ai ka marrë plagë të mëdha djegieje por besohet se është jashtë rrezikut për jetën.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.