U arratisën nga burgjet greke, shqiptarët krijojnë bandë kriminale

policia-grekeNjë 33 vjeçar shqiptar, i cili majin e kaluar kishte mundur të arratisej nga qelitë e burgut në Greqi, bashkë me një 42 vjeçar, patriot i tij, janë arrestuar nga policia në Shqipëri.
Sipas mediave greke, departamenti i policisë në Selanik ka gjetur prova se 33 vjeçari ishte i përfshirë në një organizatë kriminale, e cila ishte ngritur menjëherë pas arratisjes së tij dhe qëllimi ishte trafiku i drogës dhe i armëve nga Shqipëria në territorin grek.
Sipas policisë së Selanikut, në muajin qershor dhe korrik të këtij viti, janë dërguar nga Shqipëria 4 ngarkesa me kanabis, pesha e përgjithshme e së cilës është rreth 48 kg. Gjatë kësaj kohe është trafikuar edhe një armë kallashnikov dhe një granatë.
Hetimet kanë zbuluar se në këtë grup janë përfshirë 7 persona, grekë dhe shqiptarë, tre prej të cilëve janë arrestuar gjatë verës nga policia në Ptolemaida dhe Selanik.
Ndërkohë, katër të tjerë kishin qenë aktivë në trafik, identiteti i të cilëve mbetet ende i panjohur. Arratisja e dy shqiptarëve sipas mediave greke, ka ndodhur më 17 maj. 33 vjeçari ishte në burgun e Domokos dhe 42 vjeçari në atë të Nigritas.
Si janë identifikuar anëtarët qark, -Deri stigmis- shtatë njerëz të tjerë (grekët dhe shqiptarët), tre prej të cilëve janë arrestuar verën e kaluar pas operacioneve policore në Ptolemaida dhe Selanik.
I njëjti qark është treguar se katër të tjerë ishin aktive, identitetet e të cilit mbetet Drejt momentin panjohur, nëpërmjet sharrimit të hekurave të dritares.
Mediat greke shkruajnë se 33 vjeçari është arrestuar për drogë, ndërsa 42 vjeçari vuante dënimin me burgim të përjetshëm për vrasjen e një 50 vjeçarje në Oreokastro Selanik.
Ndaj tij rëndojnë edhe dënime të tjera për të paktën 2 rrëmbime në Greqi. I pari daton në vitin 1998, ku viktimë ishte një 16 vjeçares, ndërsa rasti i dytë është regjistruar rreth 10 vite më vonë.
Arrestimi i 42 vjeçarit në Shqipëri është bërë pas sekuestrimit të 3.5 kg hashash, tre armëve kallashnikov, një pistolete dhe 318 fishekëve. /Ora News/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here