Shpëtoni veten nga nikotina dhe katrina në mushkëri më mënyrë natyrale

UntitledPirja e duhanit është padyshim gjë e keqe për shëndetin. Duhani e dëmton thuajse çdo organ të trupit, por më së shumti e pësojnë mushkëritë.
Kur thithni duhan, mushkëritë mbushen me nikotinë dhe katran, transmeton Telegrafi.
Sipas American Lung Association, pirja e duhanit është shkaktari kryesor i vdekjeve preventive në SHBA, e cila i shkakton mbi 438,000 vdekje në vit. Prandaj, ata rekomandojnë që të ndaloni konsumimin e duhanit aq më shpejt që është e mundur.
Por, përderisa keni katran dhe nikotinë në mushkëri, ekziston një zgjidhje e lehtë dhe natyrale e cila i pastron mushkëritë.
Përbërësit:
– Një litër ujë
– 400 gramë qepë
– 400 gramë sheqer ose mjaltë
– Dy lugë gjelle shafran
– Një inç rrënjë xhenxhefili
Vlojeni ujin me sheqer, ose nëse keni zgjedhur mjaltë, vetëm shtojani atë në fund. Preni qepët dhe rrënjën e xhenxhefilit, pastaj shtoni në ujin e vluar.
Kur uji të vlojë prapë, shtoni pluhurin e shafranit dhe zvogëloni temperaturën e nxehjes. Produktin vendoseni në një kavanoz, ndërsa kur të ftohet vendoseni në frigorifer.
Dy lugë gjelle të këtij produkti i konsumoni në mëngjes, kur e keni stomakun bosh, dhe dy tjera në mbrëmje, dy orë pasi të keni ngrënë shujtën. /Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.