Alarmi shokues i shkencëtarëve: Ja çfarë do t’i ndodhë Diellit!

Kliko per me shume info

dielli-tokaA e keni pyetur ndonjëherë veten se ç’do të ndodhë nëse dielli shuhet papritur?

Me siguri, do të kemi të bëjmë me një skenar katastrofik.

Kliko per me shume info

Nëse është e vërtetë që cikli evolutiv i diellit duhet të mbarojë pas rreth 5 miliardë vjetësh, disa imazhe të publikuara disa javë më para nga NASA, kanë alarmuar disa shkencëtarë, të trembur për ardhjen e një epoke të re të akullt.

Meterologu anglez, Paul Dorian, ka paralajmëruar se rënia e shpejtë e aktivitetit diellor mund të sinjalizojë ardhjen e një epoke të akullt.

Ekspertët janë të mendimit se në vitin 2019, Toka mund të preket nga një mini-epokë e akullt, shkruan “Daily Star”.

Edhe një kërkim i profesoreshës Valentina Zharkov i “Northumbria University”, del në përfundim se një valë e të ftohtit mund të godasë Tokën mes viteve 2020 dhe 2050.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.