Rekord botëror, avioni bën fluturimin më të gjatë pa ndalim

avioniiiAir India ka fituar titullin botëror për fluturimin më të gjatë pa ndalim. Fluturimi i këtij avioni nisi nga Dehli për në San Francisco duke kryer 9,506 milje.

Këtë titull më parë e mbante avioni i Fly Emirates që fluturoi nga Auckland në Dubai duke kryer 8,825 milje.

Ky fluturim nuk ishte programuar për në San Francisco, por më herët këtë muaj kompania e linjës ajrore Air India e mori këtë venndim.

Ky ndryshim kursi i shtoi fluturimit edhe 870 milje të tjera. Udhëtimi zgjati 14 orë dhe 30 minuta në total.

Fluturimi u shoqërua me disa turbulence por drejtimi i erës që shkonte në të njëjtin drejtim me avionin, bëri që ai të mbërrinte më shpejt në destinacion.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

YouTube merr një vendim të rëndësishëm, ja çfarë nuk do të lejojë më

YouTube ka njoftuar një ndryshim të madh në mënyrën e funksionimit të ...