Premtimi i Ramës: Ja sa do rriten rrogat, do dalim mbi Kosovën e Serbinë

rama2016Kryeministri Edi Rama, në një takim me fermerët në Shishtavec ka deklaruar se qeveria e tij po punon për riparimin e infrastrukturës, e dëmtuar nga projektet e lëna, sipas tij, përgjysmë nga qeveria e kaluar.

“Saliu nuk ndërtoi asnjë rrugë, preu vetëm shirita. Kompanitë morën kredi për të vijuar ndërtimet por ngecën. U krijua një zinxhir i rrezikshëm borxhi ndaj kompanive. Ne s’kemi hapur kantiere të reja, por po ndërtojmë rrugët e lëna përgjysmë. Nëse nuk do t’i kishim ato borxhe do të ndërtonim rrugë 3 herë më shumë”, ka thënë Rama.

LEXO EDHE:  Eduard Selami: Basha shkatërroi PD-në. Rikthimi i Berishës nuk është zgjidhje
Kliko per me shume info

Në vijim të fjalës së tij, kreu i qeverisë ka premtuar se ekzekutivi i tij do të bëjë më shumë për buxhetet familjare, duke rritur rrogat e punonjësve në institucionet shtetërore.

“Si rezultat i reformave mund të bëjmë rritjen e rrogave. Janë 100 mln dollarë që do të dalin nga shteti drejt buxheteve familjare. Me rritjen e rrogave u japim njerëzve një frumëmarrje të thellë më shumë”, ka thënë Rama.

LEXO EDHE:  Shkarkimi i Fatos Lulos pasi nuk justifikoi pasurinë, paralajmërimi i fortë i Ramës: S'keni parë gjë akoma!

Duke kujtuar se, qeveria e mëparshme në 8 vjet nxorri vetëm 124 milionë për rrogat, Rama ka saktësuar se, për rrogën minimale në shtet do të bëhet një rritje prej 35 për qind.

“Rrogën mesatare sot e kemi më të ultën në rajon. Tek rroga mesatare do të dalim mbi Kosovën dhe Serbinë dhe do t’i afrohemi Maqedonisë”, ka vijuar Rama.

LEXO EDHE:  Shehi: Vetingu, Rama të ruajë qetësinë

Problem tjetër që prek, sipas tij, sektorin bujqësor është prona, që ka marrë mbi 8 mijë jetë njerëzish në 20 vjet. “Kemi shtuar buxhetin për bujqësinë, por duhet financuar më shumë”, ka shtuar Rama.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here