Kryeministri Rama: Opozita po e ekzagjeron çështjen e kanabisit

ramaKryeministri Edi Rama pranon që kanabisi është një kulturë që kultivohet në shumë zona të vendit, por jo në përmasat që flasin demokratët që e akuzojnë që në 3 vite kulturat bujqësore i zëvendësojnë me kanabis sativën.

Përgjigjen për opozitën Rama e jep sëbashku me atë për një fermere të zonës së Këlcyrës që kërkon rindërtimin e një ure të amortizuar që rrezikon shkëputjen e fshatit të tij nga pjesa tjetër e qarkut të Përmetit.

LEXO EDHE:  Gjici i përgjigjet Salianjit: Bashkë takohemi në gjykatë
Kliko per me shume info

Edhe në Këlcyrë kryeminsitri shkoi për të bindur fermerët të përfitojnë nga Fondi Kombëtar i Grancisë në Bujqësi, por ata më së shumti probleme kanë me ujitjen, infrastrukturën rrugore dhe titujt e pronësisë, për mungesën e të cilave Rama fajëson paraardhësit e tij në qeveri.

Fondi Kombëtar i Garancisë për sektorin e bujqësisë që banka për rindërtim dhe zhvillim ka vë në dispozicion të qeverisë shqiptare është 300 milion euro.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here