Qepa një ndihmës shumë i madh… dhe jo vetëm në gatim

qepareGjella pa qepë nuk ka shije. PRa mungesa e saj vihet shumë re. Rëndesia e saj në gatim është shumë e madhe, por jo vetëm. Ajo zgjidh dhe të tjera probleme: 

1. Largon ndryshkun nga thika
Nga larja e thikave dhe pajisjeve të ngjashme në kuzhinë me ujë ndonjëherë krijohet ndryshku. Në vend të mjeteve të blera, ndryshkun mund ta largoni thjesht me qepë. Në thikë vendosni copa qepë dhe lëvizni nëpër teh disa herë. Varësisht nga sasia e ndryshkut veprimin ndoshta duhet ta përsëritni me qepë të re, shkruan “Reader’s Digest”.
2. Aromat e pakëndshme të ngjyrës pas ngjyrosjes
Pas ngjyrosje së mureve në dhomë mund të mbetet aroma e ngjyrës edhe për disa ditë. Kjo edhe ndoshta mund të mos jetë problem i madh me dhomën e ditës, por me siguri nuk është e përshtatshme të flihet në dhomën e tillë të gjumit. Pasi të keni kryer punë me punimet dhe ngjyrosjen, shpërndani në dhomë disa pjata me pak ujë dhe qepë të freskët të prerë. Ato do të absorbojnë aromat për disa orë.

LEXO EDHE:  Burri lë gruan me gojë hapur për ditëlindje, i dhuron një plantacion me kanabis
Kliko per me shume info

3. Kafshët shtëpiake problematike
Nëse macja juaj ose ndonjë kafshë tjetër shkatërron mobilet tuaja ose bën nevojën në vende ku nuk duhet, qepa do t’i mbushë mend. Në vendet ku është bërë dëmi vendosni qepë të prerë dhe herën tjetër kafsha do të heqë dorë nga sherret e veta të vogla. As macet e as qentë nuk janë adhurues të qepës dhe me siguri nuk do të kthehen më në vendin e krimit.

LEXO EDHE:  Mbahet 36 orë në “jetë” truri pa trup

4. Shëron pickimet e bletës
Pickimi apo thumbimi i bletës mund të dhembë shumë, dhe nëse në dorë nuk keni asnjë mjet nga barnatorja, përdorni qepën. Vetëm preni një copë qepë dhe vëreni në vendin e kafshimit. Shumë shpejt do ta lehtësojë dhimbjen. Nëse jeni alergjik në pickimet apo thumbimet duhet menjëherë ta kërkoni ndihmën e mjekut.
5. Pesticidi natyror
Mjetet e blera për kopsht që largojnë parazitët e mërzitshëm nga bimët tuaja mund t’i përgatisni edhe në shtëpi. Në mikser përzieni katër qepë, dy thelpinj hudhre, dy lugë piper dhe një litër ujë. Në enën tjetër përzieni dy lugë spreji të lëngshëm për duar dhe shtatë litra ujë dhe shtoni përzierjen e përgatitur. Aplikoni në bimët e rrezikuara sipas nevojës.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here