Putin tregon “dhëmbët” … Rusia përçan BE, të gjithë me armë “në duar”!

Kliko per me shume info

putin merkelKancelarja gjermane, Angela Merkel, ka thënë se sanksionet kundër Rusisë për aksionet e saj në Siri mund të mbeten si opsion për Bashkimin Evropian.

Merkel ka thënë se ajo do të bisedojë për Sirinë me presidentin francez, Francois Hollande dhe atë rus, Vladimir Putin, gjatw takimit për Ukrianën, në Berlin.

Kliko per me shume info

Merkel ka kritikuar Rusinë se po mbështetë forcat e presidentit Bashar al-Assad dhe ka akuzuar Sirinë dhe Rusinë se po bombardon qëllimshëm civilët dhe spitalet.

Deklaratat e Merkelit vijnë vetëm një ditë pasi shefja për politikë të jashtme dhe siguri e BE-së, Federica Mogherini ka thënë se blloku nuk është duke e konsideruar mundësinë e imponimit të sanksioneve ndaj Rusisë për aksionet në Siri.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.