Protesta në Himarë, IKMTanulon shembjet, banorët: Të ikë Gjergji Goro

himara-protesteIKMT eshte terhequr nga aksioni për rrëzimin e disa objekteve në Himarë, pas reagimeve te shumta nga banoret e zones.

Atyre iu la pesë ditë afat, që ata të largohen nga banesat, pasi rrëzimi i tyre sipas IKMT është i pashmangshëm.

Pasi u anulua aksioni banorët filluan protestën para bashkisë, ku kërkuan largimin e kryetarit Gjergji Goro.

Ata thanë se nuk do të lejojnë tu prishin shtëpitë dhe do të përshkallëzojnë protestat. Ndërkohë kryetari i OMONIA-s Leonidha Papa iu drejtua në gjuhen greke kryetarit të Bashkise Goro: Mos largoni himariotët nga shtëpitë e tyre!

Në mbështetje të protestës para Bashkisë së Himarës shkuan edhe banorë nga Dukati. Ndërtimet janë projektuar të prishen për shkak se në Himarë duhet të filloje zbatimi i planit të ri Urbanistik.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

‘’FOREST’’, sekuestrohet gomonia me 900 kg kanabis në Vlorë, pranga 6 personave

Policia kufitare e Vlorës ka finalizuar operacionin e koduar “FOREST”, duke sekuestruar ...