Policët robotë nga 2017 do patrullojnë në rrugët e Dubait

policet-roboteNë Dubai janë prezantuar policët robotë. Ata do të patrullojnë vitin e ardhshëm në zonat turistike të qytetit, për t’u ardhur në ndihmë fillimisht turistëve të huaj, si qendra informacioni apo denoncimesh.

Policët në Dubai do të kenë vitin e ardhshëm edhe kolegë robotë. Prototipat e robotëve policë u prezantuan këtë javë në panairin e përvitshëm të teknologjisë së lartë Gitex, në Dubai World Center.

LEXO EDHE:  Njerëzit do të turren për të blerë iPhone X, çmimi i tij po bie në mënyrë të cmendur
Kliko per me shume info

Shefi i departamentit në inovacionit në policinë e Dubait, majori Adnan Ali tha se prej vitit të ardhshëm, të ashtuquajturit robokopë do të patrullojnë në zonat e frekuentuara më së shumti nga turistët në metropolin e Emirateve të Bashkaura.

Ata u përgjigjen komandave zenore dhe shërbejnë si një pikë ndërlidhjeje e lëvizshme mes turistëve dhe qendrës operative të policisë, ku turistët mund të informohen apo të kërkojnë zgjidhje nga policia për çfarëdolloj problemi.

LEXO EDHE:  Çfarë nuk shkon me iPhone X? Apple përgjysmon prodhimin

Robotët janë të pajisur edhe me kamera, përmes të cilave fiksojnë shprehjet e fytyrave të njerëzve apo gjestet dhe përgjigjen me lëvizje të ndryshme.

Në trup kanë ekrane Touchscreen, ku mund të paraqesin gjobat për shkelësit e rregullave në qytet.
Për perfeksionimin e funksioneve të këtij roboti, policia e Dubait po bashkëpunon me kompani ndërkombëtare si IBM, Google e Watson.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here