Zbardhet plagosja me armë në Tiranë, policia ndalon një dëshmitar

Kliko per me shume info

polici-shkoderPolicia njoftoi diten e sotme se ka arrestuar nje person deshmitar te krimit ne lidhje me plagosjen e te riut qe u qellua me arme mbremjen e djeshme ne Tirane. Ne nje deklarate lidhur me ngjarjen e datës 18.10.2016, ku ka shkuar në SQU, shtetasi Dritan Gjeldiu, 21 vjeç, i plagosur me armë zjarri, (në dorë dhe në këmbe) i cili ndodhet jashte rrezikut per jeten, policia sqaron se:

Nga veprimet e para hetimore dhe deklarimi i të dëmtuarit ka rezultuar se ishte qëlluar me armë sa kishte dalë nga banesa e tij.

Kliko per me shume info

Menjëherë është shkuar te banesa e shtetasit Dritan Gjeldiu ku nga kontrolli në ambjentin e jashtem të kësaj banese në oborrin e saj u gjetën dhe sekuestruan në cilesinë e provës materiale:

• Një armë zjarri, pushk model 56, kalibri 7.62 mm dhe 29 fishekë.

• Një armë zjarri automatik model 56 kalibri 7.62mm, tre krëhra automatiku si dhe 38 fishekë.

Lidhur me këtë ngjarje u bë arrestimi i shtetasit Dritan Gjeldiu për veprën penale “Moskallzim krimi”, parashikuar nga Neni 300 i Kodit Penal, si dhe arrestimi i të atit të dëmtuarit shtetasit:

– Ramazan Gjeldiu, 54 vjeç, lindur dhe banues në Tiranë, për veprën penale “Prodhim dhe mbajtje pa leje armeve luftarake dhe municionit”, parashikuar nga Neni 278/1 i Kodit Penal.

Materialet proceduriale u referuan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës Parë Tiranë, për veprën penale “Vrasje me dashje” e mbetur në tentative dhe “Prodhim dhe mbajtje pa leje armëve luftarake dhe municionit”, parashikuar nga Neni 76-22 dhe 278/1 I Kodit penal, në dëm të shtetasit Dritan Gjeldiu, pa autor dhe në ngarkim të shtetasit Dritan Gjeldiu për veprën penale “Moskallzim krimi” parashikuar nga Neni 300 i Kodit Penal dhe shtetasit Ramazan Gjeldiu për veprën penale “Prodhim dhe mbajtje pa leje armëve luftarake dhe municionit”, parashikuar nga Neni 278/1 I Kodit Penal.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.