Shëngjin, uji vërshon nëpër shtëpi, banorët zgjohen të tmerruar

permyyyDhjetëra banesa që ndodhen përballë portit në Shëngjin janë përmbytur, si pasojë e shfaqjeve të burimeve nëntokësore masive. Si pasojë e reshjeve që kanë përfshirë Lezhën prej dy ditësh, uji ka vërshuar brenda shtëpive në Shëngjin, duke shkaktuar dëme të mëdha.

Ndërkohë, autoritetet bëjnë të ditur se qindra hektarë tokë bujqësore janë nën ujë. Konkretisht, sipas Ministrisë së Bujqësisë, në zonën e Zadrimes janë rreth 300 ha nën ujë, në Zballdre-Torovicë janë 400 hektarë të përmbytura, në zonën e Bregut të Matit dhe Barbulloje 80 hektarë dhe në zonën e Kurbinit janë përmbytur rreth 60 hektarë tokë.

Mëngjesin e sotëm reshjet e shiut janë ndalur, dhe uji ka filluar të tërhiqet. Sipas meteorologëve, ditët në vazhdim parashikohet të jenë me mot të kthjellët.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Frika e opozitës për zgjedhjet, Knut Fleckenstein në Tiranë, do kërkojë provat nga palët

Para vizitës në Shqipëri (20.02), eurodeputeti gjerman Knut Fleckenstein, raportues për Shqipërinë ...