Këto janë pasojat e frikshme të tërmetit në Itali…

termeti-itali2016Tërmeti më i fuqishëm në Itali qysh në vitin 1980 ka lënë mbi 25,000 njerëz pa strehë, tha Agjencia e Mbrojtjes Civile e Italisë.

Tërmeti prej 6.6 shkallësh të Richterit ka ndodhur të dielën në mëngjes, duke plagosur 20 veta.

Epiqendra e tij është regjistruar pranë qytetit Perugja. Bazilika mesjetare e Shën Benediktit në qytetin Norcia është në mesin e shumë ndërtesave historike që janë shkatërruar.

Dridhjet e tokës janë ndjerë edhe në Romë. Agjencia e Mbrojtjes Civile tha se ka akomoduar njerëz në tenda dhe salla sportive.

Në muajin gusht, një tërmet i fuqishëm ka goditur në jug të Italisë, duke vrarë 298 njerëz.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Angli, zbulohet fabrika e prodhimit të hashashit në buknerin e Ministrisë së Mbrojtjes

Sasi te konsiderueshme kanabisi janë gjetur në një ish-bunker bërthamor nëntokësor në ...