OKB “hakmerret” ndaj Rusisë, e përjashton nga Këshilli për të Drejtat e Njeriut

OKBRusia është përjashtuar nga Këshilli për të Drejtat e Njeriut në OKB, në atë që shihet si një ndëshkim shembullor ndaj vendit, i cili po akuzohet gjithnjë e më tepër për krime lufte pas veprimeve të saj në Siri.

Asambleja e Përgjithshme e OKB-së, e përbërë nga 193 anëtarë, votoi këtë të premte për të zgjedhur 14 anëtarët e Këshillit 47-kombësh, që është edhe trupa kryesore e OKB-së e ngarkuar me promovimin dhe mbrojtjen e të drejtave të njeriut, transmeton TCh.

Rusia, e cila mori vetëm 112 vota, humbi vendin e saj rajonal për shkak se Hungaria mori 144 vota, ndërsa Kroacia të njëjtin numër sa rusët, duke i lënë këta të fundit jashtë Këshillit.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Panik në Francë, gjendet një valixhe e dyshimtë në një qendër tregtare

Rikthehet frika nga sulmet terroriste në Paris të Francës. Sot pasdite, në ...