12 kg eksploziv për ndërtesën buzë liqenit, dëmtohen edhe banesat përreth

Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit (IKMT) shkatërroi sot me shpërthim të kontrolluar objektin 4-katësh që kishte një sipërfaqe prej rreth 1500 metra katrorë.

Objekti ndodhej në breg të liqenit në qendër të Belshit dhe u shemb për t’i hapur rrugë rikualifikimit urban të qendrës së qytetit.

Per shperthimin u perdoren 12 kg eksploziv, por ka pasur edhe dëmtim te xhamave te ndërtesat rrotull.

Projekti për rikualifikimin urban përfshin të gjithë qendrën e qytetit të Belshit ku është parashikuar që buzë liqenit të ndërtohet shëtitore dhe një hapësirë publike.

Kliko per me shume info

One comment

  1. tamam si sarajet e lul-ziut ne ujin e ftohte ne Vlore, …..plakushi dixhital nuk po thote gje per xhamat e thyer perreth?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

dali-remzi-hoxhes

Djali i Remzi Hoxhës: Babai im u vra me urdhër të Sali Berishës

“Zhdukja dhe vrasja e babait tim është bërë me urdhër të Sali ...