Errësirë totale për 15 ditë në Tokë? NASA: Kjo është e vërteta

Kliko per me shume info

Untitled

Në mediat sociale ka nisur të qarkullojë lajmi se Toka do të përfshihet në një errësirë për 15 ditë në muajin nëntor. Por, në fakt jo gjithçka e raportuar është e pavërtetë.
NASA ka konfirmuar se ndërmjet datave 15 dhe 29 nëntor do të ketë një fenomen nga ndërveprimi intensive solar i Venusit dhe Jupiterit.

Kliko per me shume info

Në një raport që NASA i ka dorëzuar Shtëpisë së Bardhë thuhet se, fenomeni është i rrallë.

Aty theksohet se nuk pritet ndonjë efekt i madh për këto 15 ditë përveç faktit se temperaturat do të rriten të paktë me 6 deri në 8 gradë.

7 COMMENTS

 1. Nuk e di se si botohen te perkthyera artikuj nga bota vetem per te bere sensacion dhe pa u verifikuar se a jane te verteta apo jo… Per ata qe dine anglisht dhe duan te nxjerin vete konkluzione lexoni sa me poshte

  November To Have 15 Days Of Darkness? Rumors Of Alleged NASA Announcement Shock Many
  Sai
  First Posted: Oct 25, 2016 05:45 PM EDT
  15 days of Total Darkness awaits us, how true is that? Find out what experts have to say
  15 days of Total Darkness awaits us, how true is that? Find out what experts have to say
  ( Sijori Images / Barcroft India / Barcroft Media via Getty Images)

  When Newswatch33 brought out a write up in mid-2015 allegedly stating NASA’s confirmation that the Earth will be able to experience and witness 15 days of total darkness in November of 2015, caused a large scale number of citizens to be in a widespread panic. Is there underlying evidence to prove that this is true?

  The saiwrite-upup claims that from 15th November to 29th November 2015, Earth will have to face total darkness. In the article, it was even explained by unknown NASA officials that the blackout in the month of November will be caused by the parallelism of Venus and Jupiter.

  By now, if you are thinking that the said article seems impossible, that’s because it really is!

  As per Morning News USA, NASA has already clarified that Newswatch33’s claim is totally false and fake without any authenticated evidence. In one of their investigations, it was found that the hoax had actually started by a website named theboredmind.com. Additionally, NASA emphasizes that in over 1 million years, the probability of this phenomenon from happening is far from being possible, hence, it is considered that it will never happen.

  Daily Star has revealed that the only thing that will be affected by the said apocalyptic phenomenon is the polar caps and that it has already been clarified by authorities that no one should be alarmed as it will be just the same as what people in the state of Alaska experience in winter, which is basically a normal happening.

  Meanwhile, authorities have claimed that the website Newswatch33 is not an official and established news source. Charles Bolden, a real official from NASA has already spoken about the issue that the write up is purely a hoax and the public has also been advised to refrain from ever believing it.

 2. Po ju perkthej vetem paragrafin e fundit…..

  “Meanwhile, authorities have claimed that the website Newswatch33 is not an official and established news source. Charles Bolden, a real official from NASA has already spoken about the issue that the write up is purely a hoax and the public has also been advised to refrain from ever believing it.”

  Ndërkohë, autoritetet thone se “website” Newswatch33 nuk është një burim lajmesh zyrtar dhe i besueshem. Charles Bolden, një zyrtar i vërtetë nga NASA ka folur për çështjen ne fjale dhe ka thene se ky shkrim është thjesht një shaka dhe publiku keshillohet te kete kufizimet e tij per ta besuar ate.

  Kujdes me ato qe shkruani apo tjesht perktheni. Shume shpejt do te humbisni besueshmerine dhe nuk do te ju lexoje askush

  • Zoteri, se pari nuk mund te beni dy komente te njejta per te njejten teme. se dyti ne menyre te gabuar dhe nuk e dime ndoshta tendencioze jeni duke komentuar ne kete menyre. Artikulli nuk eshte i yni, as perkthimi. Artikulli eshte marre nga nje media tjeter dhe eshte cituar ne menyre te dukshme kjo gje. Ju duket se po kundershtoni sa per te kundershtuar pasi qeshte e qarte se nuk e keni lexuar artikullin deri ne fund pasi po ta benit kete do shikonit edhe citimin e medias nga eshte marre. gjithsesi per shkak te perkushtimit ndaj lirise se shprehjes po i publikojme komentet tuaja edhe pse duken tendencioze dhe te pavenda. faleminderit!

 3. O lajmi i fundit po edhe leoni shume qarte e ka shkruajtur,si mund te botohen lajme te tilla vetem te marra nga nje gazete tjeter pa u kontrolluar ne jane te verteta apo jo,nese e hetojme dhe e llogjikojme thelle,leoni ka te drejte

  • Nuk kemi thene ne asnje moment qe nuk ka te drejte!!! Nuk e gjykojme ne kete se kush ka te drejte, ne kishim detyrimin te heqim shkrimin nese ishte perkthyer apo krijuar nga ne dhe te sqarojme burimin nga eshte marre ne rastin kur eshte marre nga nje media tjeter. Gjerat s`jane bardh e zi dhe ne nuk duam ti shikojme ashtu, pra njeri ka te drejte e tjetri nuk ka te drejte. Ne thjesht po sqarohemi. Leoni dhe ju por edhe shume te tjere perfshi dhe ne, eshte mire te merremi me disa te verteta qe thuhen shtrember nga shume media per perditshmerine tone sesa te bejme debate per artikuj te tille qe kane me teper karakter fanta-shkencor dhe qe jane me shume perkhtime e pershtatje ne kuader te kurioziteteve apo informacioneve soft sesa kane lidhje me realitetin qe na prek cdo dite.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.