Të lindurit në muajin tetor, ja disa lajme për ju…

sick_2825572bHulumtimet e fundit flasin për sëmundjet dhe për të prekurit e tyre. Sipas studimeve, ata që lindin në muajin tetor janë më të prirur për tu sëmurë.
Hulumtuesit në Universitetin e Columbia-s në Neë york gjetën prova të mjaftueshme të lidhjes mes muajit të lindjes dhe rrezikut për të formuar sëmundje të ndryshme.
Duke përdorur një algoritëm, të cilin e ndërtuan, shkencëtarët shikuan regjistrimet mjekësore të rreth dy milionë banorëve në Neë York, të lindur gjatë viteve 1900-2000.
Ata gjetën se njerëzit e lindur në tetor kishin më shumë gjasa që të vuajnë nga një rang i gjerë i sëmundjeve të ndryshme, të tilla si: infeksion në gjoks, por foshnjat e lindura në muajin maj dhe gusht kishin shumë më pak gjasa që të vuanin nga sëmundje të ndryshme.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

I çmendur pas shpejtësisë, Ronaldo teston modelin e ri të “Bugatti”-t

Kristiano Ronaldo është i pasionuar pas makinave të shpejta dhe kjo nuk ...