Mjekësia këshillon, këto ushqime përmirësojnë shikimin

UntitledKa kohë që na është thënë se ngrënia e karotave është çelësi për një të pamur më të mirë. Por, duket se gjethet e perimeve të gjelbra janë sekreti për të përmirësuar të pamurit.
Një dietë e pasur me spinaq redukton rrezikun nga glaukoma për rreth 30%, thonë shkencëtarët.
Rreth tre milionë njerëz vetëm në SHBA vuajnë nga glaukoma – sëmundje e nervit optik të syrit.
Këto gjetje mund të ndihmojnë në parandalimin e zhvillimit të glaukomës. Andaj, shkencëtarët sugjerojnë që në dietat tuaja të përfshini edhe gjethet e perimeve të gjelbra, të tilla si spinaqi, ashtu të pagatuara. /Gazeta Express

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

“Arma” e re kundër terrorizmit, vendi që stërvit shqiponjat për të rrëzuar dronet

Franca prej kohësh është duke stërvitur shqiponjat për të kapur dhe rrëzuar dronët. ...