Lionel Messi pa limite, vazhdon të shkruajë historinë e Barçës

Kliko per me shume info

champions-messiLionel Messi është në rrugën e duhur për të thyer të gjitha të dhënat (rekordet) ekzistuese dhe të ketë një realitet të pamohueshëm si lojtari më i mirë në historinë e Barcelonës.

Çdo ditë e më shumë emri i tij do të shkruhet me shkronja të arta, përgjithmonë, në historinë e klubit katalanas të futbollit.

Kliko per me shume info

Të mërkurën e kaluar, në një mjedis të tillë të veçantë, si në Ligën e Kampionëve, dhe kundër një kundërshtari si Manchester City, Guardiola u kthye në “Camp Nou” për të provuar një futboll vërtetë recital, ku Messi ishte dirigjenti, me “hat trick”.

Goli i dytë dhe i tretë, që shënoi kundër “qytetarëve”, gjithashtu, kishin një domethënie të rëndësishme historike. Pse? 464 është numri i golave të shënuar nga argjentinasi si lojtar i Barcelonës.

Kjo është fjalë për fjalë dyfishi i golave të shënuesit të dytë më të mirë në historinë e Barcelonës, legjendarit Cesar Rodriguez (1942-1955), i cili arriti kuotën 232 gola.

Rekordi i Cezarit, i cili ka qenë në fuqi që nga vitet ‘50, u thye më 20 mars 2012, në një ndeshje të La Liga, kundër Granadës, kur Leo shënoi një “hat trick”, po ashtu.

Katër vjet e gjysmë më vonë, Leo i ka dyfishuar ato shifra, dmth. ka shënuar 232 gola më shumë. E pra, për të qenë të saktë, 233 gola, sepse shuma e “rrjetave” të argjentinasit është plot 465.

Që nga debutimi i tij me ekipin e parë katalanas, më 16 tetor 2004, në një ndeshje kundër Espanyol, për kampionat (tani janë bërë 12 vjet), Messi ka luajtur 541 ndeshje dhe ka shënuar 465 gola.

Kliko per me shume info
SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here